A függönymosás a leszedéssel kezdődik. Figyeljünk oda, hogy minden nehezéket csipeszt eltávolítsunk. A műanyaggörgőt csak azt hagyjuk a függönyön, amelyiket be lehet csukni és a függönyt rakjuk mosózsákba. A mosózsák használata minden esetben ajánlott, mert nagyon ritkán, megmagyarázhatatlan okból a mosógép kitépi a függönyt. Ha nincs mosózsákunk egy nagypárna huzat is megfelel. Mielőtt a mosógépbe tennénk, érdemes kirázni a por a szabad levegőn a függönyből. Függönyt keverőtárcsás mosógépben ne mossunk. Használjunk klórmentes univerzális mosószert, a finommosószer a függönynél gyakran nem a kívánt hatást eredményezi. A függönnyel lehetőleg ne mossunk együtt más textíliát. Mosógépünkön – ha nincs kifejezetten függönymosási program – válasszunk kímélő mosást, 35-45 fokos hőfokot és minimális centrifugálást. A forró víz nem tesz jót a műszálas függönynek és általában a függönyök poliészter anyagból vannak. Egy mosóprogram alatt lehetőleg kevés függönyt mossunk és azonnal vegyük ki, így, ha szerencsénk van így nem kell vasalnunk. Sable, jaquard, struktúr függönyt biztosan nem. A voila és organza.anyagú függönyünknél valószínűleg enyhe vasalást kell alkalmazni. Ha gyengéd centrifugálást választottunk rögtön fel is rakhatjuk a karnisra, hamar megszárad. Nedvesen semmi esetre se fektessük le és így hagyjuk megszáradni, mert az így keletkezett gyűrődések minden függöny esetében csak vasalással tüntethetők el. Vasaláskor mérsékelten meleg, de legfeljebb 150°C talphőmérsékletű vasalóval dolgozzunk. Sok munkát megspórolunk azzal, ha a mosógépbe összehajtva tesszük be a függönyt, nem csak begyűrjük. A függönyt dobos szárítóban nem szabad szárítani.
Függönyfehérítés A szódabikarbóna az egyik legolcsóbb és leghatásosabb fehérítőszer, amit bátran bevethetünk a függönyök megszépítése érdekében is. Fehérítő hatása mellett a szagokat is könnyedén eltávolítja a szövetekből. Ha a függönyök még nincsenek rossz állapotban, vagyis nem kezdtek el besárgulni, akkor is használhatunk szódabikarbónát a mosáshoz. Ebben az esetben a mosószer mellé adagoljuk, majd a hagyományos módon indítsuk el a programot. Ha a függönyök erősebben szennyezettek és elszíneződtek, akkor mosás előtt áztassuk be. A szódabikarbónát oldjuk fel langyos vízben, majd néhány óra hosszára – vagy akár egy egész éjszakára – helyezzük bele a függönyöket. Kb. 5 dkg szódabikarbónát használjunk literenként. A sütőpor szintén fehérítő hatással bír. Használhatjuk a mosáshoz adagolva, vagy áztatáshoz is. Ha ez előbbi mellett döntünk, akkor a mosószerhez adagoljuk, ezáltal könnyen eltávolíthatjuk a frissebb elszíneződéseket. Áztatáshoz oldjuk fel a sütőpont langyos vízben és néhány óra hosszára helyezzük bele az érintett darabokat, majd ezután a szokásos módon mossuk ki. Függönyjavítás
Voila függöny javítása: Ennél a függönyfajtánál gyakorta előfordul a szál kihúzódása. Jellemzően ablak nyitáskor, vagy ha valamilyen éles tárgy, pl: kulcskarika beleakad. Ha csak egy szálról van szó még könnyen szépíthetünk rajta. A szálat ne húzzuk ki, vasaljuk meg a függönyt ezen a helyen, ha lehet gőzöléssel, és eközben kezünkkel is simítgassuk. Tökéletesen nem tudjuk megjavítani, de kevésbé látható a hiba. Sajnos, ha ez sokszor előfordul, ki kell cserélnünk a függönyt. A voila függönyöknél előfordulhat úgynevezett szálelcsúszás. Ez akkor alakul ki ha erősebben megfogjuk a függönyt, és olyan mintha a függöny szálai egy helyen összetömörödnének, és mellette viszont hiány alakul ki. Ezt szinte tökéletesen meg lehet javítani, a vasalódeszkán egyszerűen a körmünkkel óvatosan tologassuk odébb a szálakat, és kész. Ha organza függönyünk van, sajnos nem igazán lehet javítani Mivel ez a legvékonyabb anyagú függöny a legérzékenyebb is. Olcsóbb keményebb organzákat általában 1-2 nyár alatt szétszedi a nap és kireped. Vannak puhább, magasabb ár fekvésű organzák, félorganzák melyek sokkal tovább bírják, 1-2 szálkihúzodást itt is ki lehet javítani. A jaquard és struktúrhálós függöny kevésbé sérülékeny és ha meg is sérül általában lyuk keletkezik, amit, ha még kicsi célszerű kézzel megölteni, műszálas cérnával, így nem reped tovább. Kis hibákat, sérüléseket eltakarhatjuk csipeszekkel, díszekkel, felvarrható virágokkal, szalagokkal.